Connect with us

Hi, what are you looking for?

Trending

From shooting to wrestling, an overview of India’s schedule at the Olympic Games

The Olympic Games, delayed by a year, gets underway on July 23 in Tokyo and the Indian contingent will get into the thick of things from the word go.

Archery qualification events begin before the opening ceremony and medal events get underway from Saturday, July 24. Along with archery, shooting will be one of the first big medal events to watch out for India in the first two days of the Games.

Tokyo 2020: Complete list of Indian athletes participating at the Olympic Games and their events

Here’s an overview of the schedule for events where Indians will be participating:

Note: Detailed daily schedule will be published closer to action. This is an overall schedule for events without specific start times or opponent details in some cases. No of Indian athletes who have qualified in the event mentioned in ().

Archery (4)

July 23, Friday: Qualification rounds

July 24, Saturday: Mixed team eliminations followed by medal matches

July 26, Monday: Men’s team eliminations followed by medal matches

July 27, Tuesday: Men’s and women’s individual eliminations (1/32, 1/16)

July 28, Wednesday: Men’s and women’s individual eliminations (1/32, 1/16)

July 29, Thursday: Men’s and women’s individual eliminations (1/32, 1/16)

July 30, Friday: Women’s individual eliminations (1/8, QF, SF) and medal matches

July 31, Saturday: Men’s individual eliminations (1/8, QF, SF) and medal matches  

Badminton (4)

Group schedule for groups involving Indians: (Tokyo timings, approximate)

WS:

July 25, Sunday: 10:40 PUSARLA V. Sindhu IND (6) vs POLIKARPOVA Ksenia ISR
July 27, Tuesday: 12:40 CHEUNG Ngan Yi HKG vs POLIKARPOVA Ksenia ISR
July 28, Wednesday 11:00 PUSARLA V. Sindhu IND (6) vs CHEUNG Ngan Yi HKG
MS:
July 24, Saturday: 13:00 B. Sai Praneeth IND (13) vs ZILBERMAN Misha ISR
July 26, Monday: 11:20 CALJOUW Mark NED vs ZILBERMAN Misha ISR
July 28, Wednesday 18:00 B. Sai Praneeth IND (13) vs CALJOUW Mark NED
MD:

July 24, Saturday: 12:20 GIDEON MF / SUKAMULJO KS INA (1) vs LANE Ben / VENDY Sean GBR
July 24, Saturday: 12:20 LEE Yang / WANG Chi-Lin TPE vs RANKIREDDY S / SHETTY C IN
July 26, Monday: 11:20 LEE Yang / WANG Chi-Lin TPE vs LANE Ben / VENDY Sean GBR
July 26, Monday: 12:40 GIDEON MF / SUKAMULJO KS INA (1) vs RANKIREDDY S / SHETTY C IND
July 27, Tuesday: 12:00 GIDEON MF / SUKAMULJO KS INA (1) vs LEE Yang / WANG Chi-Lin TPE
July 27, Tuesday: 12:00 RANKIREDDY S / SHETTY C IND vs LANE Ben / VENDY Sean GBR

Tentative knockout schedule for badminton (Tokyo timings):

July 30, morning session: Men’s singles round of 16, men’s doubles QF
July 30, afternoon session: Men’s and womens singles round of 16
July 31, morning session: Men’s doubles SF
July 31, afternoon session: Womens singles QF
August 1, morning session: Men’s singles QF
August 1, afternoon session: Women’s singles bronze and gold medal match
August 2, afternoon session: Men’s singles bronze and gold medal match
TBD: Men’s doubles medal matches

Shooting (15)

(Times in this table are in IST)

Event Qualification Final(s) Athletes
10m air rifle women July 24, 5 am July 24, 7.15 am Elavenil Valarivan & Apurvi Chandela
10m air pistol men July 24, 9.30 am July 24, 12 noon Saurabh Chaudhary & Abhishek Verma
10m air pistol women July 25, 5.30 am July 25, 7.45 am Manu Bhaker & Yashaswini Singh Deswal
10m air rifle men July 25, 9.30 am July 25, 12 noon Deepak Kumar & Divyansh Singh Panwar 
Skeet men Day 1: July 25, 6 am

Day 2: July 26, 6.30 am

July 26, 12.20 pm Angad Vir Singh Bajwa & Mairaj Ahmad Khan 
10m air pistol mixed team July 27, 5.30 am

(Stage 1, Stage 2)*

Bronze: July 27, 7.30 am

Gold: July 27, 8.05 am

Two teams TBC
10m air rifle mixed team July 27, 9.45 am

(Stage 1, Stage 2)*

Bronze: July 27, 11.45 am

Gold: July 27, 12.20 pm

Two teams TBC
25m pistol women Precision: July 29: 5.30 am

Rapid: July 30: 5.30 am

July 30, 11 am Manu Bhaker & Rahi Sarnobat
50m 3-positions women July 31, 8.00 am July 31, 12.30 pm Anjum Moudgil & Tejaswini Sawant 
50m 3-positions men August 2, 8.00 am August 2, 13.20 pm Sanjeev Rajput & Aishwary Pratap Singh Tomar
(*Mixed team qualification results could confirm medals even before finals)

Hockey (32)

India women’s team fixtures

Opponents Date Time
Netherlands July 24, 2021 5:15 PM IST
Germany July 26, 2021 5:45 PM IST
Great Britain July 28, 2021 6:30 AM IST
Ireland July 30, 2021 8:15 AM IST
South Africa July 31, 2021 8:45 AM IST

India men’s team fixtures

Opponents Date Time
New Zealand July 24, 2021 6.30 AM IST
Australia July 25, 2021 3.00 PM IST
Spain July 27, 2021 6:30 AM IST
Argentina July 29, 2021 6.00 AM IST
Japan July 30, 2021 3.00 PM IST

Hockey knockout stages:

August 1, Sunday: Men’s quarter-finals

August 2, Monday: Women’s quarterfinals

August 3, Tuesday: Men’s semifinals

August 4, Wednesday: Women’s semifinals

August 5, Thursday: Men’s medal matches

August 6, Friday: Women’s medal matches  

Weightlifting (1)

Sat, 24 Jul, 6:20 IST: Women’s 49kg Group B
Sat, 24 Jul, 10:20 IST: Women’s 49kg Group A (medal event)  

Wrestling (7)

Wrestling schedule for India

Event Name Schedule
Women’s Freestyle 50kg Seema Bisla AUG 6, FRI AM: Rd of 16, QFs 
AUG 6, FRI PM: SFs 
AUG 7, SAT PM: Repechage, medals
Women’s Freestyle 53kg Vinesh Phogat AUG 5, THU AM: Rd of 16, QFs
AUG 5, THU PM: SFs
AUG 6, FRI AM: Repechage
AUG 6, FRI PM: Medal matches
Women’s Freestyle 57kg Anshu Malik AUG 4, WED AM: Rd of 16, QFs 
AUG 4, WED PM: SFs
AUG 5, THU AM: Repechage
AUG 5, THU PM: Medal matches
Women’s Freestyle 62kg Sonam Malik AUG 3, TUE AM: Rd of 16, QFs
AUG 3, TUE PM: SFs 
AUG 4, WED AM: Repechage 
AUG 4, WED PM: Medals
Men’s Freestyle 57kg Ravi Kumar AUG 4, WED AM: Rd of 16, QFs 
AUG 4, WED PM: SFs 
AUG 5, THU AM: Repechage 
AUG 5, THU PM: Medal matches
Men’s Freestyle 65kg Bajrang Punia AUG 6, FRI AM: Rd of 16, QFs 
AUG 6, FRI PM: SFs 
AUG 7, FRI PM: Repechage, medal matches
Men’s Freestyle 86kg Deepak Punia AUG 4, WED AM: Rd of 16, QFs 
AUG 4, WED PM: SFs 
AUG 5, THU AM: Repechage 
AUG 5, THU PM: Medal matches

Athletics (25)

Event Name Timings (in IST)
Men’s 3000m Steeplechase Avinash Mukund Sable  Heats: Jul 30, 5.30 am 
Final: Aug 2, 5.45 pm
Men’s 400m Hurdles MP Jabir Heats: Jul 30, 7.25 am
Semis: Aug 1, 5.45 pm
Final: Aug 3, 8.50 pm 
Men’s Long Jump M Sreeshankar Qual: Jul 31, 3.40 pm
Final: Aug 2, 6.50 pm
Men’s Shot Put Tajinderpal Singh Toor  Qual: Aug 3, 3.45 pm
Final: Aug 5, 7.35 pm
Men’s Javelin Throw Neeraj Chopra, Shivpal Singh  Qual: Aug 4, 5.35 pm
Final: Aug 7, 4.30 pm
Men’s 20km Race Walk Irfan, Rahul, Sandeep Final: Aug 5, 1.00 pm
Men’s 50km Race Walk Gurpreet Singh  Final: Aug 6, 2.00 am
Men’s 4 x 400m Relay Heats: Aug 6, 4.55 pm
Final: Aug 7, 6.20 pm
Women’s 100m Dutee Chand  Heats: Jul 30, 8.10 am
Semis: Jul 31, 3.45 pm
Final: Jul 31, 6.20 pm 
Women’s 200m Dutee Chand Heats: Aug 2, 7.00 am
Semis: Aug 2, 3.55 pm
Final: Aug 3, 6.20 pm 
Women’s Discus Throw Kamalpreet Kaur, Seema Punia  Qual: Jul 31, 6.00 am
Final: Aug 2, 4.30 pm
Women’s Javelin Throw Annu Rani  Qual: Aug 3, 5.50 am
Final: Aug 6, 5.20 pm
Women’s 20km Race Walk Bhawna, Priyanka  Final: Aug 6, 1 pm
4 x 400m Relay Mixed Heats: Jul 30, 4.30 pm
Final: Jul 31, 6.05 pm

Boxing (9)

Men’s boxing:

Amit Panghal (Fly):

July 26 (AM & PM): Round of 32
July 31 (AM & PM): Round of 16
August 3 (AM & PM): QF
August 5 (PM): SF
August 7 (PM): Final

Manish Kaushik (Light)

July 25 (AM & PM): Round of 32
July 31 (AM & PM): Round of 16
August 3 (AM & PM): QF
August 6 (PM): SF
August 8 (PM): Final

Vikas Krishan Yadav (Welter)

July 24 (AM & PM): Round of 32
July 27 (AM & PM): Round of 16
July 30 (AM & PM): QF
August 1 (AM & PM): SF
August 3 (PM): Final

Ashish Kumar (Middle)

July 26 (AM & PM): Round of 32
July 29 (AM & PM): Round of 16
August 1 (AM & PM): QF
August 5 (PM): SF
August 7 (PM): Final

Satish Kumar (Super Heavy)

July 24 (PM): Round of 32
July 29 (AM & PM): Round of 16
August 1 (AM & PM): QF
August 4 (PM): SF
August 8 (PM): Final

Women’s boxing:

Mary Kom (Fly)

July 25 (AM & PM): Round of 32
July 29 (AM & PM): Round of 16
August 1 (AM & PM): QF
August 4 (PM): SF
August 7 (PM): Final

Simranjit Kaur (Light)

July 27 (AM & PM): Round of 32
July 30 (AM & PM): Round of 16
August 3 (AM & PM): QF
August 5 (PM): SF
August 8 (PM): Final

Lovlina Borgohain (Welter)

July 24 (AM): Round of 32
July 27 (AM & PM): Round of 16
July 30 (AM & PM): QF
August 4 (PM): SF
August 7 (PM): Final

Pooja Rani (Middle)

July 25 (AM): Round of 32
July 28 (AM & PM): Round of 16
Jul 31 (AM & PM): QF
August 6 (PM): SF
August 8 (PM): Final

Table Tennis (4)

July 24: MS/WS preliminary and round 1, XD round of 16

July 25: XD quarters, MS/WS round 2, XD semis

July 26: MS/WS round 3, XD bronze and gold medal

July 27: MS/WS round 3, round of 16

July 28: MS/WS quarters

July 29: MS/WS semis, WS bronze and gold medal

July 30: MS bronze and gold medal

Artistic Gymnastics (1)

Women’s individual

July 25: Women’s qualification
July 29: Women’s all-around final
August 1: Women’s vault final, women’s uneven bars final
August 2: Women’s floor exercise final
August 3: Women’s balance beam final

Equestrian (1)

Eventing individual:

July 30: Eventing (Dressage individual sessions 1 & 2)
July 31: Eventing (Dressage individual session 3)
August 1: Eventing Cross Country Individual
August 2: Eventing Jumping qualifier, final

Fencing (1)

Women’s sabre individual: 

July 26: Table of 64, table of 32, table of 16, quarters, semis, bronze and gold medal

Golf (3)

July 29: Men’s Individual Stroke Play – Round 1
July 30: Men’s Individual Stroke Play – Round 2
July 31: Men’s Individual Stroke Play – Round 3
August 4: Women’s Individual Stroke Play – Round 1
August 5: Women’s Individual Stroke Play – Round 2
August 6: Women’s Individual Stroke Play – Round 3
August 7: Women’s Individual Stroke Play – Round 4

Judo (1)

Women’s -48kg:

July 24: Preliminary rounds (AM), Final block (PM)

Rowing (2)

Lightweight Men’s Double Sculls:

July 24: Heats
July 25: Repechages
July 27: Finals C, Semifinals A & B
July 29: Finals A, Finals B

Sailing (4)

Laser men:

July 25, 26, 27, 29, 30: Opening series
August 1: Medal race

49er men:

July 27, 28, 30, 31: Opening series
August 2: Medal race

Laser radial women:

July 25, 26, 27, 29, 30: Opening series
August 1: Medal race

Swimming (3)

Women’s 100m Backstroke:
July 25 (PM): Heats
July 26 (AM): Semis
July 27 (AM): Final

Men’s 200m Freestyle:
July 25 (PM): Heats
July 26 (AM): Semis
July 27 (AM): Final

Men’s 100m Backstroke:
July 25 (PM): Heats
July 26 (AM): Semis
July 27 (AM): Final

Men’s 100m Butterfly:
July 29 (PM): Heats
July 30 (AM): Semis
July 31 (AM): Final

Men’s 200m Butterfly:
July 26 (PM): Heats
July 27 (AM): Semis
July 28 (AM): Final 

Tennis (2)

Women’s doubles:

July 24, 25: First round
July 26: Second round
July 27, 28: Quarters
July 29: Semis
July 31: Bronze medal match
August 1: Gold medal match

Men’s singles:

July 24, 25: First round
July 26, 27: Second round
July 28: Third round
July 29: Quarters
July 30: Semis
July 31: Bronze medal match
August 1: Gold medal match  

For updates and official information, check here.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Technology

Cybercriminals Adopt the Blockchain to Broadcast confidential Messages A group of analysts from SophosLabs represents that programmers working the crypto-jacking malware, Glupteba, have been...

Technology

PUBG unban in India soon as PUBG Corp. Will The Government Of India Unban PUBG? PUBG Mobile was Ban in India, PUBG organization has...

Technology

A standard method to execute Bitcoin could be powerless against double-spending, the new examination has found. Blockchain sleuths at ZenGo, a wallet startup, have...

BlockChain News

HDD mining, also known as “storage mining”, is a process of obtaining cryptocurrency based on hard disk memory. Compared with traditional POW mining, hard...